Log in

UKRAINIAN AMERICAN BAR ASSOCIATION


Рік бізнесу президента Порошенка

27 May 2015 5:02 AM | Anonymous

Президент Петро Порошенко за рік свого президентства став багатшим принаймні у кілька разів. Про це свідчать його декларації про доходи у 2014 та 2013 роках.

Це сталося на тлі загального падіння економіки через конфлікт на Сході України, а також тоді, коли у Росії та Криму бізнес Порошенка стикнувся із серйозними проблемами.

Як вдалося Петру Порошенку, який під час виборчої кампанії обіцяв продати  увесь свій бізнес, заробити майже 369 мільйонів гривень минулого року проти близько 52-х мільйонів у 2013 році?

(Не)проста арифметика

Задекларувавши у 2013-му 51 мільйон 830 гривень сукупного прибутку, Петро Порошенко вказав, що головна частка цих доходів - від продажу цінних паперів та корпоративних прав - близько 38 мільйонів. Ще 13 мільйонів 500 тисяч гривень - дивіденди.

У той же час у 2014 році картина кардинально змінилася. Із 369 мільйонів переважна частина (понад 90%) це прибуток від дивідендів і процентів - понад 345 мільйонів 670 тисяч гривень. І лише 11 мільйонів 253 тисяч – це доходи від продажу цінних паперів та корпоративних прав, 961 тисяча – прибуток від продажу майна.

Ще прес-служба президента повідомляла, що свою зарплату президент повністю перераховував на благодійництво. Загалом загальна сума благодійних пожертв Петра Порошенка становила минулого року понад 123 мільйони гривень.

Раніше Петро Порошенко запевняв, що самостійно профінансував свою виборчу кампанію як кандидат в президенти України.

Саме цей факт, кажуть експерти, слід брати до уваги, аби зрозуміти зростання статків Петра Порошенка.

"Петро Порошенко міг задля того, щоб профінансувати свою виборчу кампанію, отримати дивіденди як найбільший акціонер усіх своїх бізнес-структур. Компанія, як відомо, може використовувати отриманий прибуток як для розвитку підприємств, так і для розподілу грошей між акціонерами, - сказав ВВС Україна головний редактор видання "Деньги.ua" Олександр Крамаренко. - Логічно, що напередодні виборів минулого року могли ухвалити рішення саме про виплату коштів акціонерам. Тобто, Петро Порошенко отримав дивіденди, легалізував свої гроші, сплатив із них великі податки і прозоро профінансував виборчу кампанію. І це швидше добре, ніж погано. Бо інший варіант був - загнати гроші в офшор".

Окрім того, слід звернути увагу на те, що курс долара і євро у 2013 та у 2014 році різнився. Тому можна припустити, що, тримаючи валютні кошти у банку, Петро Порошенко отримав зиск у гривнях внаслідок зростання курсу, що мав місце протягом минулого року.

Серед причин зростання прибутків президента у минулому році у ЗМІ називали ще кілька.

Київська кондитерська фабрика Roshen у дев’ять разів збільшила прибутки, і це видно неозброєним оком: на вулицях столиці фірмових цукеркових магазинів побільшало. Загалом по Україні, як повідомляв Roshen на своєму сайті, протягом 2014-го та за чотири місяці 2015 року відкрилося близько 20 магазинів, із них 14 - у столиці.

У пресі також згадувалося нарощування статутного капіталу Міжнародного інвестиційного банку, який пов'язують із Петром Порошенком, його батьком Олексієм та бізнес-партнером Ігорем Кононенком.

Київська кондитерська фабрика Roshen суттєво звільшила виробництво цукерок минулого року

Не продається?

Петро Порошенко мав шанси стати ще багатшим, якби сталося те, що він обіцяв зробити під час виборчої кампанії, а саме - продати свій бізнес.

Посівши найвищу посаду у державі, де Конституція України не дозволяє президентові займатися підприємницькою діяльністю, Петро Порошенко запевнив, що передав увесь бізнес в управління міжнародним структурам. Вони ж мають продати усе, чим він володіє.

Найбільша частка у бізнесі - це кондитерська галузь. Корпорація Roshen - 18-а за потужністю у світі - дає найбільші прибутки завдяки чотирьом фабрикам в Україні, а також потужностям в Угорщині, Литві та Росії.

Окрім того, як повідомляли протягом останніх років українські та іноземні медіа, Петро Порошенко володіє акціями заводу "Ленінська кузня" і Севастопольського морського заводу, кількома продовольчими компаніями. Серед бізнесу також підприємства з виробництва скла та крохмалю, страхова компанія, Міжнародний інвестиційний банк. У медіасфері, окрім 5 телеканалу - ще кілька теле- радіокомпаній у Києві, Одесі, Дрогобичі.

Поки що не вдалося продати нічого. Петро Порошенко каже, що не має часу і можливості цим займатися. Він також запевняє, що бізнесом теж не займається.

"Президент зараз не займається бізнесом. І він справді намагається продати все і передусім свій головний бізнес - Roshen. Однак кон’юктура зараз не просто погана, а дуже погана. Інвестори не хочуть сюди заходити. Навіть за хорошої кон'юктури такі продажі швидко не відбуваються. Тому поки що нічого аномального немає. Враховуючи загальну ситуацію і інвестиційний клімат, усе йде цілком нормально", - твердив глава президентської адміністрації Борис Ложкін у розмові із журналістами місяць тому.

Сам Петро Порошенко в інтерв'ю ВВС також казав про труднощі з продажем, які від нього не залежать.

"Коли я намагався продати, наприклад, мої активи в Росії, вони були негайно арештовані російським урядом, не даючи мені такої можливості, адже неможливо продати те, що перебуває під арештом. І моя власність у Росії була конфіскована. І вони намагалися використати це як метод здійснення тиску", - пояснював президент кілька днів тому.

Водночас він пообіцяв за кілька тижнів "розкрити деяку важливу інформацію" у цій темі.

Досі у ЗМІ з'являлися повідомлення про те, що швейцарська компанія Nestle зацікавлена купити Roshen за 1 мільярд доларів, у той час як початкова ціна, запропонована уповноваженими інвесткомпаніями, становить 3 мільярди доларів.

Тим часом генеральний директор Roshen В'ячеслав Москалевський в інтерв'ю агентству Bloomberg сказав, що він більше зацікавлений у подальшій розбудові підприємства, аніж у його продажу.

"Я працюю тут заради прибутку компанії, а не для продажу. Якщо я будую будинок, щоб продати, я роблю це по-іншому, ніж коли будую його для того, щоб у ньому жити", - сказав пан Москалевський.

Конфлікт на Донбасі і анексія Криму позначилися і на бізнесі Петра Порошенка: у Маріуполі кондитерська фабрика із лютого 2015 року не працювала, а у квітні її взагалі закрили.

ЗМІ багато писали про "націоналізацію" самопроголошеною владою Севастополя - поміж інших 35 об'єктів міста - Севастопольського морського заводу, контрольним пакетом акцій якого також володіє Петро Порошенко. Після відповідного рішення "уряду" Севастополя у березні 2015 року він з'явився у державному реєстрі Росії як державне підприємство.

Увесь час практично нічого не повідомляється про те, що відбувається із іншими бізнес-структурами президента. Згадується лише 5 телеканал, який Петро Порошенко не планує продавати, і про це він заявляв ще рік тому.

(Не) олігарх

Через затримку із продажем бізнесу на адресу президента лунають звинувачення у конфлікті інтересів і у невиконанні передвиборчих обіцянок.

"Цілком очевидно, що Петро Порошенко був і лишається одним із найпотужніших олігархів в Україні. У політичних кулуарах зараз жартують, що, мовляв, у президента є одне завдання з деолігархизації країни - зробити так, щоб лишився один олігарх. Темпи, якими бізнес президента продається, дають підстави припускати, що цей процес триватиме до кінця його президентських повноважень. Або ж президент не планує бути президентом усі 5 років", - сказав ВВС Україна журналіст і автор книг про впливових українських політиків і бізнесменів Сергій Руденко.

Політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко каже про політичні наслідки для президента через відсутність змін у його статусі.

"Це може мати дуже серйозні політичні наслідки для Петра Порошенка. Бо як може сприйматися президент-олігарх, коли через війну економіка впала, добробут людей знизився, а його статки зросли?", - сказав політолог у коментарі ВВС Україна.

"З іншого боку - як олігарх може виконати іншу обіцянку - про боротьбу із олігархами? Він не може їх зібрати і запропонувати стійкий договір перемир'я, бо вони в один голос скажуть: почни з себе. Адже вони просто олігархи, а у нього ще й вся повнота влади", - додає Віктор Небоженко.

Коли про шанси побороти олігархів ВВС Україна запитала Юлію Тимошенко (а вона неодноразово заявляла про це як про своє головне завдання), лідерка "Батьківщини" сказала, що хоча Петро Порошенко і потужний бізнесмен, вона готова йому допомагати.

"Президент має дуже-дуже великий бізнес. Але, незважаючи на це, народ України віддав 54% своїх голосів у його підтримку в найважчий час, коли Україну практично розриває агресія Кремля. І я зроблю все для того, щоб підтримати Петра Порошенка, щоб він міг гідно протистояти зовнішній агресії", - сказала вона в інтерв'ю ВВС Україна.

Проте глава президентської адміністрації Борис Ложкін каже, що називати Петра Порошенка олігархом неправильно.

"У президента немає бізнесу у тих сферах, які традиційно призводять до конфлікту інтересів. У нього немає ані енергетичних, ані нафтових активів. Він до того не має стосунку. І він ніколи не використовував державну допомогу чи інші державні можливості для розвитку свого бізнесу", - наполягає Борис Ложкін.

Як би там не було, президент Порошенко посідає 8-му сходинку у списку найбагатших людей України згідно із дослідженнями Forbes Україна. Його загальні статки станом на 2015 рік журнал оцінив у 750 мільйонів доларів.

http://www.bbc.co.uk/


© Ukrainian American Bar Association                                                                                      Terms of Use

Powered by Wild Apricot Membership Software