Log in

UKRAINIAN AMERICAN BAR ASSOCIATION


Стародрук "Апостол" Івана Федорова, надрукований 1574 року, зник 10 травня з відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

16 May 2016 3:20 PM | Anonymous

У інтерв'ю народний депутат Вадим Денисенко розповів, як можна вирішити проблеми із крадіжками старовинних видань та цінних експонатів і чи захоче хтось влазити у цю історію.- Як могло так трапитись, що з Національної бібліотеки імені Вернадського вкрали першу друковану українську книгу - "Апостол" Івана Федорова?

- По суті, судячи з усього, факт цієї крадіжки просто неможливо було приховати, і тому ця інформація випливла назовні, і сама бібліотека заявила про те, що унікальну книгу викрали. Уявити собі, яким чином читачі могли б викрасти цю книгу - просто неможливо, бо викрасти її читачами технічно нереально. Це розуміє будь-яка людина, яка працювала в архівах, і тому - це могли бути або свої, або на чиєсь замовлення.

- Подібні історії ми чули за часів Табачника і за часів Януковича, невже нічого не змінилося?

- Насправді ситуація, наскільки я розумію, кардинально погіршилася - це стосується не лише бібліотеки Вернадського, а й абсолютно всіх подібних закладів в Україні. Мені нещодавно розповідали історію про один національний заповідник, у якому працівникам навіть начебто забороняють ходити в спецфонди, для того, щоб працівники не здійняли бучу і не почали говорити про рівень крадіжок. Не буду стверджувати, не називаю цей заповідник спеціально, бо поки не перевірив інформацію, але те, що ситуація є критичною у всіх без винятку національних заповідниках, тут навіть немає сумнівів.

- Що ж з цим робити?

- Насправді ситуація дуже проста, потрібно ініціювати на рівні Міністерства культури, можливо на рівні профільного віце-прем'єра, термінову спецперевірку усіх фондів, всіх національних музеїв України. Звісно, для цього може не вистачити сил, тому можна принаймні зробити у терміновому порядку спецперевірку  у 10 найбільших музеях України. І я впевнений, що ситуація буде жахлива, якщо ця перевірка справді буде фаховою і ніхто не буде прикриватися корпоративними історіями. Для цього потрібна всього-на-всього політична воля, розпочати спецперевірки, при чому дуже жорстко і спеціальними окремими людьми, можливо навіть узятими зі сторони.

- Чи буде це зроблено? 

- Я вважаю, що ніяких кардинальних перевірок найближчим часом ми не отримаємо, тому що для більшості суспільства ця тема закрита і вона не є наразі якоюсь глобально проблематичною, бо навіть у Кабміні і у Міністерстві культури багато хто до кінця не здогадуються, що там коїться. Плюс, це корпоративний "клуб антикварів"  - дуже закритий і достатньо криміналізований контингент, з яким вкрай важко боротися, з одного боку через мізерну кількість фахівців з антикварних питань, а з іншого - в силу того, що мало хто хоче з цим зв'язуватись. Ну, і плюс, безумовно, це підкупи, які будуть працювати ще дуже довго.

http://www.depo.ua/

Author
Comment
 

© Ukrainian American Bar Association                                                                                      Terms of Use

Powered by Wild Apricot Membership Software