Log in
Welcome to the 

Ukrainian American Bar Association

UABA News Blog - In Ukrainian

Ця сторінка UABA блог надає інформацію та коментарі з питань, які мають відношення до організації та її членів. Хоча блоги є відкритими, коментарі можуть бути зроблені тільки членами UABA. Якщо ви хочете взяти участь у дискусії, ви можете стати членами. Коментарі й висновок, поданий на ці блоги представляють думку авторів і не думка UABA.  
 • 20 Aug 2012 4:14 AM | Anonymous

  З адміністрації президента керівникам Закарпатської та Чернівецької обласних рад та адміністрацій дана сувора вказівка не проводити сесій з мовного питання.

  Як повідомляє прес-служба народного депутата Геннадія Москаля, про це йому стало відомо "з достовірних джерел".

  Депутат зазначає, що серед населення Чернівецької області більше 13% складають румуни і більше 10% – молдавани, і згідно "мовного" закону ці дві мови мали бути оголошені регіональними.

  Крім того, в області є села, де компактно проживають росіяни-старообрядці та поляки.

  У Закарпатській області кількість етнічних угорців складає більше 12%, що є підставою для визнання угорської мови регіональною на території області.

  Крім того, в окремих районах компактно проживають румуни, є майже повністю словацькі, німецькі села, а також села, заселені представниками інших національностей.

  Москаль також нагадує, що в Криму кримські татари складають більше 13% населення.

  Саме необхідністю визнати регіональною кримськотатарську мову депутат пояснює перенесення сесії Верховної Ради Криму, де мало розглядатися надання такого статусу російській мові, на невизначений термін.

  "Саме тому я звернувся кримськотатарською мовою до голови Верховної Ради АРК та голів Чернівецької і Закарпатської обласних рад (румунською і угорською мовами) з вимогою провести сесії та визнати регіональними, відповідно, кримськотатарську мову в Криму, молдавську та румунську на Буковині та угорську мову на Закарпатті", - заявив депутат.

  "Якщо цього не буде зроблено, залишаю за собою право звернутися до окружних адміністративних судів згаданих регіонів, послів Угорщини, Румунії та Молдови, а також до структур ОБСЄ та Ради Європи, що опікуються правами національних меншин", - йдеться в повідомленні.

  Як повідомлялося, раніше Москаль надіслав прем’єру Миколі Азарову звернення мовою ідиш, а також секретарю РНБО Андрію Клюєву русинською мовою.


  http://www.pravda.com.ua/

 • 18 Aug 2012 11:30 AM | Anonymous
  Міськрада Ізмаїла Одеської області на позачерговій сесії закріпила за російською мовою статус регіональної, але відмовилася розглядати ініціативу болгарської діаспори про надання такого ж статусу болгарській мові. Тепер низка болгарських громадських організацій готують скарги, у тому числі на ім'я президента, пише ZN.UA. Як відомо, за новим законом, регіональний статус на території району, міста, села, селища може отримати мова, якою, згідно з даними останнього перепису, розмовляють 10% населення. В Ізмаїлі, за даними всеукраїнського перепису, переважає російське населення - 43,7%. За ним ідуть українці - 38%, болгари - 10% і молдовани - 4,3%. Інші групи нечисленні. ТСН. Читайте Більше.

 • 16 Aug 2012 3:18 PM | Anonymous
  Депутати Тернопільської облради майже одноголосно прийняли рішення визнати закон «Про засади державної мовної політики» таким, що не має на території Тернопільщини ніяких правових наслідків, тобто не чинним.

  Депутати вважають, що його було прийнято з порушенням ст.10 Конституції України, де чітко вказано, що «державною мовою є українська».

  «Поділ на державні і регіональні мови це основа для федералізації України та руйнування нашої державності», заявив голова комісії облради з питань законності Леонід Бицюра.

  Обласні депутати закликали суддів Конституційного суду, «якщо в них залишилася хоча б крапля людської совісті», визнати даний закон неконституційним.

  ***

  Як повідомлялося, 3 липня Верховна Рада прийняла в цілому закон про мови авторства регіоналів Вадима Колесниченка та Сергія Ківалова. 8 серпня Віктор Янукович підписав закон про основи державної мовної політики. Закон зміцнює позиції російської та мов інших національних меншин в регіонах, де їх чисельність перевищує 10%.

  У східних і південних областях України місцеві органи влади вжили ряд кроків з реалізації положень закону.

  13 серпня Одеська міська, а 15 серпня undefined Одеська обласна рада надали російській мові статус регіональної. Також Краснолуцька міська рада Луганської області вирішила дублювати тексти в офіційних документах російською мовою поряд з українською.

  16 серпня в Запорізькій області російська мова стала регіональною згідно з рішенням Запорізької обласної ради. Севастопольська міськрада 16 серпня також прийняв рішення про надання російській мові статусу регіональної.

  15 серпня Верховна Рада Криму доручила Раді міністрів до 10 жовтня підготувати і внести на розгляд кримського парламенту пропозиції щодо реалізації в регіоні закону «Про основи державної мовної політики».

 • 15 Aug 2012 12:07 PM | Anonymous
  Вищий адміністративний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги представника ВО «Батьківщина» у Центральній виборчій комісії Руслана Князевича щодо реєстрації кандидатами у народні депутати Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.

  Відповідне рішення винесла у середу колегія суддів у складі Олександра Веденяпіна, Юрія Черпака та Володимира Зайця.

  «Постанова Київського апеляційного суду від 11.08.2012 року є обгрунтованою і оскарженню не підлягає», - йдеться в ухвалі.

  Як повідомляв УКРІНФОРМ, 11 серпня колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду відхилила на засіданні у суботу позов ВО «Батьківщина» до Центрвиборчкому про відмову в реєстрації Юлії Тимошенко та Юрію Луценку кандидатами в депутати.

  9 серпня опозиція подала у суд позов про скасування рішення ЦВК від 8 серпня, яким вона відмовила в реєстрації Тимошенко та Луценку через непогашену судимість.


  http://www.ukrinform.ua/

 • 15 Aug 2012 10:03 AM | Anonymous
  У Міносвіти не бачать проблем із забезпеченням підручниками учнів молодших класів у зв'язку з прийняттям скандального закону про мови. "З 2 млн 60 тис підручників 1 млн 900 тис у нас російською мовою, тому, я думаю, що проблем не виникне. І якщо будуть якісь проблеми, ми будемо їх вирішувати з педагогами", - сказав міністр освіти Дмитро Табачник, відповідаючи на питання про можливе виникнення труднощів у освітньому процесі, на увазі встановлення російського регіональної мови в Одеській області. ТСН. Читайте Більше. • 14 Aug 2012 8:26 AM | Anonymous

  Народний депутат Сергій Головатий (фракція Партії регіонів) вніс на розгляд Верховної Ради законопроект «Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні».

  Головатий

  Ним передбачено, що будь-яка інша мова, що застосовується в Україні, окрім української мови як мови титульної нації та мов інших корінних народів України, для цілей цього законопроекту є іноземною мовою.

  У законопроекті, текст якого розміщено на сайті Верховної Ради, сказано, що “українська мова є невід’ємним елементом конституційного ладу України як унітарної держави”.

  “Спроби запровадження офіційної багатомовності на національному рівні всупереч Конституції України і встановленій конституційній процедурі є діями, спрямованими на розпалювання міжетнічної ворожнечі, мовний розкол країни, порушення конституційного ладу і територіальної цілісності України. Публічне приниження чи зневажання української мови є неприпустимими нарівні з наругою над державними символами України”, - йдеться у законопроекті.

  У законопроекті зазначається, що навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, створення перешкод та обмежень у користуванні українською мовою, застосування української мови з порушенням стандартів української мови, вульгаризація української мови та змішування її з іншими мовами мають наслідком відповідальність.

  У законопроекті йдеться, що мовою національної меншини України є іноземна мова, яку громадяни України, що за своїм етнічним походженням не є українцями, історично та упродовж багатьох поколінь застосовували в Україні як свою материнську мову.

  Дія законопроекту не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами.

  Законопроектом визначено, що кожний громадянин України зобов’язаний володіти українською мовою як мовою свого громадянства. Також передбачено, що рівень володіння українською мовою, необхідний для того, щоб обійняти відповідну посаду, визначає Національна комісія зі стандартів державної мови. Складання іспиту на рівень володіння українською мовою, необхідний для того, щоб обійняти відповідну посаду, здійснюється у Центрі української мови.

  Передбачено, що мовою нормативно-правових і нормативно-розпорядчих актів органів державної влади, органів влади Автономної республіки Крим і органів місцевого самоврядування в Україні є українська мова. Визначено, що орган місцевого самоврядування, який поряд з українською мовою застосовує мову національної меншини або регіональну (міноритарну) мову, а також комунальні підприємства, установи та організації, інші суб’єкти господарювання комунальної форми власності такого органу, листуються з органами державної влади та іншими органами місцевого самоврядування українською мовою.

  У законопроекті зазначається, що мовою дошкільної освіти у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і загальної середньої освіти є українська мова. У місцевостях традиційного поселення осіб, що належать до національної меншини і чисельність яких становить не менш як 50% громади села, селища або міста районного значення, мовою загальної середньої освіти у державних і комунальних дошкільних навчальних та закладах загальної середньої освіти може бути поряд з українською мовою також і відповідна мова національної меншини або відповідна регіональна (міноритарна) мова, яка запроваджується як мова дошкільної освіти на підставі подання громадського об’єднання, що представляє інтереси національної меншини і місцезнаходженням якого є відповідне село, селище, місто районного значення.

  Передбачено, що мовою в усіх державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах є українська мова.

  У законопроекті передбачено, що мовою вищої освіти у державних та комунальних вищих навчальних закладах є українська мова. Державні й комунальні вищі навчальні заклади можуть застосовувати іноземні мови для викладання вибіркової частини змісту навчання. Мовою вищої освіти у приватних вищих навчальних закладах є мова, визначена засновником такого навчального закладу.

  Мовою медичної допомоги та медичного обслуговування є українська мова. Особа може звертатися по отримання медичної допомоги чи медичного обслуговування українською або іншою мовою, яку розуміє медичний працівник. У випадку, якщо особа, яка звертається по отримання медичної допомоги чи медичного обслуговування, та медичний працівник не дійдуть згоди щодо мови надання медичної допомоги чи медичного обслуговування, медичний працівник залучає перекладача. Вартість послуг перекладача відшкодовує особа, яка недостатньо володіє українською мовою.

  Перехідними положеннями законопроекту передбачено визнати таким, що втратив чинність, Закон України «Про засади державної мовної політики».

  У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що прийнятий Закон «Про засади державної мовної політики» не відповідає європейським стандартам захисту державної мови та мов національних меншин. Попри посилання у Законі «Про засади державної мовної політики» на низку міжнародних актів, зокрема, на Європейську хартію регіональних або міноритарних мов, норми закону суперечать основним завданням хартії.

  Хартія була укладена з метою захисту та розвитку регіональних або міноритарних мов, але не прав мовних меншин. Хартія жодним чином не гарантує будь-яких індивідуальних чи колективних прав для носіїв регіональних чи міноритарних мов. Таким чином, Закон «Про засади державної мовної політики» закріплює хибний підхід до розуміння сфери регулювання Європейської хартії регіональних або міноритарних мов, йдеться у законопроекті.

  Планується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими передбачено, що порушення порядку застосування та стандартів української мови у внутрішніх актах, у діловодстві та документообізі з боку організацій та суб'єктів господарювання усіх форм власності мають наслідком накладення штрафу на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Відмова у наданні українською мовою інформації про товари та послуги з боку суб'єктів господарювання усіх форм власності має наслідком накладення штрафу на службових осіб та працівників – від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Порушення порядку застосування української мови телерадіоорганізаціями і друкованими засобами масової інформації мають наслідком накладення штрафу на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Порушення порядку застосування української мови культурних і спортивних заходів мають наслідком накладення штрафу на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Повторне протягом року вчинення таких порушень, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, має наслідком накладення штрафу на громадян від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від 400 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Законопроектом планується внесення змін до Закону «Про кінематографію», якими передбачено, що «іноземні фільми перед розповсюдженням в Україні в обов'язковому порядку повинні бути дубльовані або озвучені чи субтитровані державною мовою, вони також можуть бути дубльовані або озвучені чи субтитровані мовами національних меншин».


  http://www.unian.ua/print/520166


  http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?id=&pf3511=44148

 • 13 Aug 2012 8:35 AM | Anonymous
  Одеська міська рада на позачерговій сесії в понеділок, 13 серпня, прийняла рішення, відповідно до якого російська мова одержала в місті статус регіональної.

  За це рішення проголосували 73 депутати з 111 присутніх (разом в міськраді 120 депутатів).

  Документ прийнятий у рамках реалізації положень закону, що набув чинності, "Про засади державної мовної політики".

  Під час обговорення проекту депутат ради Олексій Косьмін зазначив, що з 2003 року в українському суспільстві з'явився термін "мови національних меншин".

  "Основною умовою закону є наступне: для того, щоб регіональна мова потрапляла під умову закону, необхідно більше ніж 10% населення, які вважають мову рідною. Відповідно до останнього перепису, в Одесі проживає більше ніж 10% населення, які рідною вважають російську мову", - сказав він.

  Косьмін додав, що прийнятий закон надає нові можливості міськраді для розвитку й збереження російської мови.

  "Ухвалення рішення дасть змогу гармонізувати мовні відносини і надасть можливість вільного вибору мови міжнаціонального спілкування в місті, де протягом 200 років слово "Одеса" пишеться із двома "с", - додав депутат.

  У свою чергу мер Одеси Олексій Костусєв додав, що для 89 відсотків одеситів комфортніше розмовляти, читати й спілкуватися російською мовою.

  "Немає ніяких сумнівів у тому, що це рішення підтримує переважне число одеситів", - сказав Костусєв.

  Одразу ж після ухвалення рішення сесія завершила роботу.

  Прийнятий документ передбачає забезпечення використання російської мови на території міста як регіональної.

  Зокрема, органам міської ради доручено забезпечити прийняття актів міськради й виконавчого комітету поряд з державною мовою російською мовою; використання російської мови в роботі, діловодстві, документації, листуванні поряд з державною.

  Крім того, документ зобов'язує забезпечити російською мовою спілкування й листування з особами, що звертаються в органи міської ради й комунальні підприємства із заявами, скаргами, пропозиціями, запитами; видання друкованої продукції службового й допоміжного характеру (бланків, форм, квитанцій, квитків та ін.).

  Рішення також передбачає використання російської мови поряд з державною у міській топоніміці, виготовлення табличок і покажчиків українською і російською мовами; розміщення всіх форм аудіо-візуальної реклами на території міста українською або російською мовами за бажанням рекламодавця.

  Зазначеним рішенням також доручено постійно діючій комісії міськради з реалізації програми "Збереження й розвиток російської мови в місті Одесі" у строк до 1 жовтня 2012 року внести на розгляд ради пропозиції з доопрацювання Програми з урахуванням норм закону про мовну політику.

  Управлінню освіти і науки в строк до 1 жовтня доручено забезпечити збір заяв батьків вихованців й учнів (у разі повноліття - самих учнів) дошкільних і середніх навчальних закладів про бажання проходити навчання (виховання) українською або російською мовами.

  Контроль над виконанням цього рішення покладений на Костусєва.

  8 серпня Янукович підписав закон про засади державної мовної політики, що передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджена ця мова.

  Законом передбачається, що в контексті Європейської хартії регіональних мов або мов меншин заходи, спрямовані на використання таких в Україні, застосовуються до 18 мов.

  Закон був прийнятий Верховною Радою 3 липня.

  У липні 2011 Одеська міська рада дозволила 78 школам і 120 дошкільним установам вести навчання українською і російською мовами.

  http://tyzhden.ua/News/57723/PrintView

 • 08 Aug 2012 5:07 PM | Anonymous
  Віктор Янукович доручив Кабінету Міністрів утворити робочу групу для удосконалення мовного законодавстваПрезидент Віктор Янукович підписав закон "Про засади державної мовної політики" та доручив Кабінету Міністрів утворити робочу групу для розробки та внесення системних пропозицій з удосконалення законодавства щодо застосування мов в Україні.Як повідомляє прес-служба президента, у дорученні президента вказано, що метою діяльності створюваної робочої групи є забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території держави, гарантування вільного розвитку, використання і захисту всіх рідних мов громадян України.У дорученні президента також йдеться про необхідність затвердження Державної програми всебічного розвитку і функціонування української мови.Верховна Рада ухвалила закон про мови 3 липня. Read More
 • 04 Aug 2012 4:06 AM | Anonymous
  В аеропорту Неаполя був затриманий екс-майор Державної охорони України Микола Мельниченко.
  Про це LB.ua повідомив сам Мельниченко. Екс-майор був затриманий за ордером, виданим українським Інтерполом, відразу після прибуття з Вашингтона. За словами самого Мельниченка, він заявив про готовність пройти процедуру екстрадиції в Україну. Зараз він перебуває в еміграційній в'язниці.
  СБУ оголосила Мельниченка в розшук у вересні 2011 року.

 • 03 Aug 2012 11:30 AM | Anonymous
  Всупереч своїм неодноразовим публічним заявам Голова Верховної Ради України Володимир Литвин 31 липня 2012 року підписав юридично неіснуючий мовний законопроект. Цьому передувало формальне внесення ним на розгляд Верховної Ради України 27 липня 2012 року пропозицій щодо усунення неузгодженостей та окремих неточностей, виявлених «при опрацюванні тексту Закону України «Про засади державної мовної політики» в редакції, яка була запропонована до першого читання». У зв’язку з цим необхідно зазначити таке. Read More
Powered by Wild Apricot Membership Software